logotype

Nowy rok, nowi mieszkańcy domu

W czerwcu pożegnaliśmy siedmiu kolegiastów, którzy albo zakończyli studia w Rzymie, albo zmienili miejsce zamieszkania w Wiecznym Mieście. Jednakże wspólnota kolegiacka wzbogaciła się o dziesięciu nowych mieszkańców, którzy rozpoczynają bądź kontynuują studia na rzymskich uczelniach.

Czytaj więcej...

Z Matką Bożą za rękę...

„Każdy, kogo Maryja wzięła za rękę, rozumie tę modlitwę. Po prostu idziesz z Twoją Niebieską Matką za rękę i mówisz do niej”. Tak o modlitwie różańcowej pisał w jednym ze swoich rozważań ks. Jan Twardowski.

Czytaj więcej...

Czas zmian…

 

Początek roku akademickiego dla wielu z nas wiąże się z czymś nowym, z koniecznością wprowadzenia zmian i dokonania wyborów. W środę, 14 października, odbyły się wybory na seniora i wiceseniora w roku akademickim 2015/16.

Czytaj więcej...

Patron na drodze do mądrości i świętości

W liturgiczne wspomnienie św. Jana Kantego, patrona Papieskiego Kolegium Polskiego, 20 października, porannej Mszy św. przewodniczył ks. biskup Piotr Libera, Ordynariusz diecezji płockiej. Po zakończonej Eucharystii wspólnota Kolegium oddała cześć relikwiom Patrona studentów.

Czytaj więcej...

Wieczór seniorski

Nowy rok akademicki przyniósł zmiany w naszym domu, dotychczasowi seniorzy, reprezentanci wszystkich kolegiastów – ks. Tomasz Drożyński i ks. Waldemar Graczyk (diecezja kaliska) odeszli na zasłużoną emeryturę. Po zaciętej walce wyborczej wspólnota studencka zaszczytny urząd powierzyła ks. Damianowi Szewczykowi (archidiecezja lubelska) i ks. Piotrowi Kontnemu (archidiecezja katowicka). Uroczyste przyjęcie władzy odbyło się 21 października podczas wieczoru seniorskiego.

Czytaj więcej...

Asymetria miłosierdzia

Inauguracja roku akademickiego 2015/2016 dla wspólnoty Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie miała miejsce 28 października. Ten świąteczny dzień przeżywaliśmy  wspominając dwóch wielkich świętych związanych z naszym domem: św. Jana Kantego, patrona naszego Kolegium, i św. Jana Pawła II, mieszkańca naszego domu. Kolejną okazją do świętowania były także imieniny ks. Rektora Tadeusza Karkosza. Uroczystościom przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski, arcybiskup metropolita łódzki, Zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i członek Kongregacji Wychowania Katolickiego.

Czytaj więcej...

Prezydent Polski w Rzymie

Prezydent Polski Andrzej Duda rozpoczął dwudniową wizytę w Rzymie uczestnicząc we mszy świętej w Bazylice św. Piotra przy grobie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył ks. arcybiskup Zygmunt Zimowski, przypominając podczas homilii nauczanie Świętego Papieża wobec rządzących. Mówił, że ich obowiązkiem jest służba, budowanie Ojczyzny na fundamencie miłości i sprawiedliwości. Arcybiskup zaznaczył także, że prezydent przed jutrzejszą audiencją u papieża Franciszka, odbył najpierw „audiencję” u św. Jana Pawła. 

Czytaj więcej...

Jesienny dzień skupienia, czyli nasze „dziesięć prymatów"

W środę, 18 listopada, przeżywaliśmy pierwszy dzień skupienia w tym roku akademickim. Poprowadził go „jeden z nas”, bo tak można określić ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka, który dobrze zna życie kolegiackie, bo przeżył w Papieskim Kolegium Polskim kilka lat studiów, a co więcej, w tym roku mieszka wśród nas, przygotowując kolejne publikacje.

Czytaj więcej...

Ecce Deus Salvator noster veniet - I Nieszpory I Niedzieli Adwentu

Jak co roku I Nieszporami I Niedzieli Adwentu wspólnota kolegiacka rozpoczęła kolejny rok liturgiczy oraz czas przygotowania się do przyjścia Pana - Okres Adwentu.

Czytaj więcej...

Zmarł ks. rektor Tadeusz Karkosz

Dzisiaj, 2 grudnia, w godzinach rannych odszedł do Pana rektor Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie ks. prałat Tadeusz Karkosz.

Czytaj więcej...

Plan modlitw za śp. ks. rektora Tadeusza Karkosza

Dnia 2 grudnia br. rano odszedł do Domu Ojca ks. prałat dr Tadeusz Karkosz, Rektor Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie. Dziękując za Jego posługę, wspólnota Kolegiacka trwa na modlitwie.

Czytaj więcej...

Informacje o pogrzebie śp. ks. Tadeusza Karkosza

Uroczystości pogrzebowe zmarłego ks. prałata Tadeusza Karkosza będą miały miejsce w Rawiczu, w parafii pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP, w czwartek 10 grudnia 2015 roku:

Czytaj więcej...

Nowy Administrator Kolegium

Zgodnie z dekretem Konferencji Episkopatu Polski, podpisanym przez ks. abpa Stanisława Gądeckiego, ks. abpa Marka Jędraszewskiego oraz ks. bpa Artura Mizińskiego, Administratorem Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie został mianowany dnia 4 grudnia 2015 r. ks. dr Dariusz Drążek.

Czytaj więcej...

Dotknąć tajemnicy wieczności

2 grudnia odszedł do Domu Ojca śp. ks. rektor Tadeusz Karkosz. Kolejne dni po tej stracie, były dla naszej wspólnoty kolegiackiej swoistego rodzaju rekolekcjami, czasem zadumy nad przemijalnością naszego życia i nad wielkością naszego powołania do życia z Bogiem.

Czytaj więcej...

Pogrzeb śp. ks. rektora Tadeusza Karkosza

W czwartek 10 grudnia br. delegacja Papieskiego Kolegium Polskiego uczestniczyła w pogrzebie naszego Rektora śp. ks. prał. Tadeusza Karkosza. Uroczystości miały miejsce w Rawiczu, rodzinnym mieście ks. Rektora, w parafii p.w. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP.

Czytaj więcej...

Wieczór wigilijny

Nadszedł długo wyczekiwany przez wszystkich księży studentów, mieszkańców Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie, wieczór – wieczór wigilijny, który przeżywaliśmy 10 grudnia. Obok towarzyszącej wszystkim radości ze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, w sercach było obecne dziwne zamyślenie nad życiem tych, co kiedyś w tej wspólnocie łamali się opłatkiem… Myśli kierowaliśmy w stronę naszego śp. ks. Rektora, którego przed kilkoma dniami, niespodziewanie, Pan wezwał do siebie.

Czytaj więcej...

Radość zwycięstwa życia

Rzekł Jezus do Marty, siostry Łazarza, swojego przyjaciela:
"Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem.
Kto wierzy we Mnie, choćby i umarł, żyć będzie.
Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki.
Wierzysz w to, Marto?".
A ona Mu odpowiedziała:
"Tak, Panie!...".
(por. J 11, 25-27)

Trwając na modlitwie o spokój duszy śp. ks. Rektora, zgromadziliśmy się 11 grudnia w kościele polskim św. Stanisława B.M. przy via delle Botteghe Oscure na celebrowaniu Mszy św. w intencji zmarłego ks. Rektora.

Czytaj więcej...

Światło zabłysło dzisiaj nad nami...

Zmiany wśród braci

Decyzją przełożonych zgromadzenia braci Najświętszego Serca Jezusowego Papieskie Kolegium Polskie w Rzymie opuścił br. Wojciech Sawicki CFCI, a na jego miejsce przybył do Kolegium nowy brat ze zgromadzenia Serca Jezusowego, br. Maciej Żelechowski CFCI, który w latach 2003-2007 posługiwał już w Kolegium.

Dziękując br. Wojciechowi za pracę na rzecz kolegium, także za serwis fotograga, otaczmy go wdzięczną i życzliwą modlitwą o potrzebne łaski na dalszą posługę. Życzymy mu dobrego powrotu do Polski, a jego następcy, br. Maciejowi, radosnego pobytu i posługi w naszym domu.

O uśmiechu Pana Boga czyli odwiedziny kolędowe

Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą,
niech cię obdarzy swą łaską.
Niech zwróci ku tobie swoje oblicze
i niech cię obdarzy pokojem (Lb 6, 25-26).

U progu Nowego Roku zwykliśmy sobie życzyć szczęścia i pomyślności… Szczęścia, które Biblia wiąże z Bożym błogosławieństwem, łaskawością i życzeniem dobra. Bóg pragnie nam błogosławić i jak mówi papież Franciszek, chce nam życzyć szczęścia, obdarować nas radością, chce rozpromienić nad nami swoje oblicze…

Czytaj więcej...

Słudzy przebaczenia Boga. Styczniowy dzień skupienia

Rok 2016 rozpoczęliśmy od chwil skupienia i refleksji. Przewodnikiem na drogach naszych rozmyślań był o. Lucjan Maria Bogucki OFMConv, penitencjarz w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Razem pochyliliśmy się nad tajemnicą sakramentu pokuty i pojednania, nad tajemnicą Bożego miłosierdzia.

Czytaj więcej...

Miłość Chrystusa przynagla nas… Wizyta ks. abpa Stanisława Gądeckiego i ks. bpa Andrzeja Wypycha

We wtorek, 26 stycznia, na uroczystej kolacji, gościliśmy w naszym kolegiackim domu ks. abpa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. bpa Andrzeja Wypycha, biskupa pomocniczego Archidiecezji Chicago i Dyrektora Wykonawczego Ligi Katolickiej.

Czytaj więcej...

Doktorat ks. Grzegorza Zielińskiego

We wtorek 2 lutego 2016 r. na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim odbyła się obrona pracy doktorskiej ks. Grzegorza Zielińskiego (diecezja radomska).

Czytaj więcej...

Oblicze Bożego Miłosierdzia. Rekolekcje wielkopostne

W dniach 15-17 lutego br. we wspólnocie Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie przeżywaliśmy rekolekcje wielkopostne. Poprowadził je dla nas ks. dr hab. Daniel Brzeziński, kapłan diecezji płockiej i wykładowca na Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu.

Czytaj więcej...

„Kkk” – wielkopostny dzień skupienia

Kościół, kapłan, kobieta. Tak można by streścić tematy konferencji wygłoszonych w naszym kolegium 9 marca przez ks. dra Andrzeja Choromańskiego. Prezbiter diecezji łowickiej, specjalista w zakresie ekumenizmu, zachęcał nas, abyśmy uważali na to, kogo stawiamy w centrum naszego życia. Wskazywał, żebyśmy jako księża byli tymi, którzy jednoczą wokół Chrystusa. Szczególnie wobec nieustannych podziałów, które mają miejsce w różnych miejscach na świecie, również w Kościele.

Czytaj więcej...

150. rocznica powstania Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie

W czwartek, 24 marca, minęło 150 lat od dnia, w którym w 1866 r., w domu przy Via Salara Vecchia, niedaleko Forum Romanum, nowi wychowankowie i ich opiekunowie odśpiewaniem hymnu Veni Creator Spiritus zainicjowali powstanie Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie. Ojciec Święty Pius IX odwiedził Kolegium 16 maja 1866 r.

Czytaj więcej...

Chrystus Zmartwychwstan jest...

Gdzie chrzest, tam nadzieja... 1050-lecie Chrztu Polski

Dubrovca venit ad Misconem er Mysco dux baptizatur

Tak o chrzcie księcia Polan (966), Mieszka I, pisze autor najstarszego polskiego rocznika kościelnego z pierwszej połowy XII w. Wtóruje mu także Gall Anonim, który na kartach Cronica et gesta ducum sive principum Polonorum notuje, że:

Czytaj więcej...

Obrona doktorska ks. Jana Frąckowiaka

W środę, 20 kwietnia, na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim odbyła się obrona pracy doktorskiej ks. Jana Frąckowiaka (diecezja poznańska), zatytułowanej L’ira di Dio secondo san Tommaso D’Aquino e Hans Urs von Balthasar e nell’esperienza mistica di santa Faustina Kowalska („Gniew Boży według św. Tomasza z Akwinu i Hansa Ursa von Balthasara oraz w doświadczeniu mistycznym św. Faustyny Kowalskiej”).

Czytaj więcej...

Wykonawcy dzieł Bożych - majowy dzień skupienia

Majowy dzień skupienia, który miał miejsce 25 maja, poprowadził dla naszej wspólnoty kolegiackiej ks. Tomasz Trafny, pracownik Papieskiej Rady ds. Kultury. Podzielił się on z nami swoim doświadczeniem kapłańskim i zainteresowaniami związanymi z dialogiem teologii ze światem nauk przyrodniczych.

Czytaj więcej...

Zakończenie roku akademickiego. Pożegnanie z Rzymem czyli 7 haseł ze słownika rzymskiego studenta

Znasz-li ten kraj,/ Gdzie cytryna dojrzewa,
Pomarańcz blask/ Majowe złoci drzewa?
Gdzie wieńcem bluszcz/ Ruiny dawne stroi,
Gdzie buja laur/ I cyprys cicho stoi?
Znasz-li ten kraj?

(A. Mickiewicz, Do H***. Wezwanie do Neapolu)

 

Tymi słowami Adam Mickiewicz starał się wyrazić swoją tęsknotę za Rzymem, zamykając w nich swoje doświadczenie miasta położonego na siedmiu wzgórzach, miasta cezarów i papieży. To doświadczenie było i jest także udziałem grupy kolegiastów, którzy w tych dniach kończą swój pobyt w naszym Kolegium, a co niektórzy i w Wiecznym Mieście.

Czytaj więcej...

Doktorat ks. Wojciecha Kućko

W poniedziałek, 20 czerwca, wspólnota kolegiacka cieszyła się z promocji nowego doktora. Został nim ks. Wojciech Kućko, kapłan diecezji płockiej, który przez ostatnie pięć lat zgłębiał zagadnienia teologii moralnej w murach Academia Alfonsiana.

Czytaj więcej...

Doktorat księdza Jacka Sosnowskiego

Gdybym tylko mógł, jako skromny autor niniejszego przedłożenia, wychylić się poza suchy schemat rodzaju literackiego jakim jest: „notka sprawozdawcza”, napisałbym tak:

Czytaj więcej...