logotype

Dzień XXVII - Obserwator

Jeszcze nie tak dawno, przed erą masowych podróży i mody na zwiedzanie Rzymu, w pobliżu św. Euzebiusza odbywał się targ. Pachniało świeżymi pomidorami, kusiły złote góry pomarańczy.

Pojawia się we mnie taka pokusa bycia dla Ciebie egzaminatorem, badaczem z lupą i atlasem. Chciałbym Cię sprawdzić, zobaczyć jak działasz, poobserwować Cię z dystansu, kiedy nawiązujesz relacje z innymi, kiedy przemieniasz ich serca. Odpowiada mi rola obserwatora. Zostaję wtedy anonimowy, no i nie narażam się na rozczarowanie. Nie lubię ryzykować, wolę poruszać się po twardym gruncie rzeczywistości. Chodzenie po wodzie wiary nie pociąga mnie. Złam ten mój dystans, zabierz cyniczny uśmiech, który mówi, że ja to już widziałem, że w moim świecie, nie wydarzy się już nic nowego. Pozwól zrozumieć, że ani wiedza o Tobie nie wystarczy, ani naśladowanie Twojego przykładu nie wystarczy. Ty sam wystarczysz.

Po strawie duchowej czas na strawę dla ciała. Dzisiaj z Kongregacją ds. Duchowieństwa. Okazuje się, że urzędnik też ma ludzką twarz.